W sobotę, 25 kwietnia 2026 r. odbył się Turniej Szachowy w ramach obchodów 95- lecia Szkoły Podstawowej w Zabrzegu. Nad sprawnym przebiegiem rozgrywek czuwała i opiekę sędziowską przeprowadziła Rodzina Państwa Polok: Renata i Kazimierz Polok oraz Kinga Polok. Dziękujemy za profesjonalność i zaangażowanie. Słowa wdzięczności kierujemy w stronę Rady Rodziców, dziękując za słodki poczęstunek. Głównym celem turnieju była integracja oraz popularyzacja gry w szachy wśród uczniów, absolwentów i mieszkańców Zabrzega.
Od kilku już lat, także i w bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przyłączyła się do akcji „GÓRA GROSZA”, której celem jest pomoc dzieciom wychowującym się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinnych zastępach. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest pokazanie, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących w myśl zasady: „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie”. W sumie udało się nam zebrać kwotę 170.36zł. Wszystkim tym, którzy wspomogli akcję serdecznie dziękujemy!!!
21 kwietnia uczniowie klasy 5a udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w ramach akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”. Podczas warsztatów dzieci m.in. obejrzały film animowany poruszający trudny i ważny temat jakim jest przeżywanie i radzenie sobie ze stratą, rozwiązywały nawiązujące do niego zadania oraz zdobyły wiedzę na temat powstania w getcie warszawskim i akcji „Żonkile”. Udział w spotkaniu pomógł uczniom lepiej zrozumieć historię, rozwinąć wrażliwość na innych oraz poczuć, że pamięć o przeszłości jest ważna i potrzebna.
We wtorek odbyła się druga edycja międzyszkolnego konkursu ortograficznego dla klas 2 i 3 „Dyktando Biegane”, organizowanego przez SP 10 w Czechowicach-Dziedzicach. Naszą szkołę reprezentowali Ola, Amela, Klaudia i Staszek, zdobywając trzecie miejsce. Rywalizacja była bardzo zacięta — uczniowie musieli wykazać się znajomością zasad ortograficznych, dobrą pamięcią, koncentracją uwagi, a także umiejętnością pracy pod presją. Po zakończeniu konkursu skorzystaliśmy z pięknej pogody i spędziliśmy czas na zasłużonym odpoczynku. Galeria zdjęć
Tym razem uczniowie klasy 1b mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu w ramach doradztwa zawodowego z Panią Ewą Wrzoł-Dudą, która świetnie przybliżyła pracę, proces produkcji i działalność firmy zajmującej się produkcją kartonów. Dzieci poznały różne zawody/stanowiska, które są potrzebne, aby taka produkcja działała bez zarzutu, za co są odpowiedzialni poszczególni pracownicy i czym się zajmują każdego dnia. Uczniowie mogli również ozdabiać i tworzyć różne, ciekawe rzeczy z kartonów - według własnego pomysłu. Dziękujemy! Galeria zdjęć
Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie,
z całego serca dziękujemy za Państwa hojność i zaangażowanie w zbiórkę na rzecz dzieci chorych onkologicznie : " Daj piątaka dla dzieciaka". Dzięki Waszym wpłatom mogliśmy wesprzeć tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy, wsparcia i nadziei. Wasza dobroć i wrażliwość są dla nas ogromną inspiracją. Pokazujecie, jak wielką siłę ma wspólne działanie i jak wiele można osiągnąć, gdy łączymy siły w słusznej sprawie. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za każdy gest wsparcia. Galeria zdjęć
W piątek 17 kwietnia 2026r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Czechowicach - Dziedzicach odbył się VII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Przyrodniczej Omnibus klas III. Patronat nad konkursem sprawował Burmistrz Czechowic-Dziedzic. Naszą szkołę reprezentowała trzyosobowa drużyna: Jan Podkowiński i Stanisław Bandel z klasy 3a oraz Jakub Daniel z klasy 3b. Uczniowie wykazali się bogatą wiedzą przyrodniczą i wspaniałą współpracą zdobywając pierwsze miejsce. Serdecznie gratulujemy!!!
W ramach prowadzonej w klasie 2a innowacji "Dotknij Muzyki" wybraliśmy się na wyjątkowy pokaz artystyczny do Cavatina Hall – jednej z najnowocześniejszych sal koncertowych w Polsce. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jakie możliwości daje tak nowoczesne miejsce oraz posłuchać koncertów młodych wychowanków bielskiej szkoły muzycznej. Artyści zaprezentowali swoje umiejętności gry na wiolonczeli, klarnecie, trąbce oraz fortepianie. Dodatkowo obejrzeliśmy koncert orkiestry Cavatina Hall wyświetlany na nowoczesnym ekranie multimedialnym, a na zakończenie zachwycił nas niezwykły pokaz świateł zsynchronizowanych z muzyką. To było niezapomniane doświadczenie, które na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów! Galeria zdjęć
W ramach projektu „Klimat dobry dla dzieci” w Szkole Podstawowej w Zabrzegu odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski o tematyce przyrodniczej i ekologicznej pt. „Wiosenne przebudzenie z humorem”. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – udział w nim wzięło aż 32 uczestników, reprezentujących nie tylko gminę Czechowice-Dziedzice, ale również miejscowości spoza powiatu. Młodzi artyści z odwagą i uśmiechem prezentowali utwory polskich i zagranicznych autorów – zarówno wiersze, jak i obszerne fragmenty prozy. Występy ubarwiały kolorowe stroje oraz starannie dobrane rekwizyty, które podkreślały charakter prezentowanych tekstów.
W ramach innowacji „Dotknij Muzyki” realizowanej w klasie 2a, ponownie mieliśmy przyjemność gościć fantastycznego muzyka –Sylwester Calujek , który jest absolwentem naszej szkoły w Zabrzegu. Podczas spotkania dzieci mogły zobaczyć z bliska, jak wyglądają różne instrumenty perkusyjne , dowiedzieć się, jak powstały pierwsze w historii instrumenty, a co najważniejsze – same spróbować na nich zagrać i ich dotknąć. Pan Sylwek, jako multiinstrumentalista, zaprezentował także grę na gitarze klasycznej , co było dla wszystkich dodatkową atrakcją. To był niezwykle wartościowy i inspirujący czas pełen muzyki, radości i nowych doświadczeń. Dziękujemy i już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania! Galeria zdjęć
Szkoła Podstawowa


